Brněnská růže 2022

11976

25. ročník mezinárodní floristické soutěže

Pořadatelé: Slávek Rabušic, společnost Vonekl, s.r.o., Střední zahradnická škola Rajhrad

ve spolupráci s partnery:

Národní památkový ústav, Vila Stiassni, Florasis, spol. s r.o. Jezbořice, Korekt – invest, spol. s r.o.
Časopis floristika

Termín: 11. listopadu 2022

Místo konání: Vila Stiassni, Hroznová 14, Brno
Vložné: 1 500 Kč + DPH

Přihlášku zašlete do 11. října 2022 na: kvetiny@rabusic.cz

Tel.: 603 216 650

Soutěžní témata vycházejí z těchto myšlenek:

 • co můžeme najít v interiéru prvorepublikové vily
 • z uměleckých slohů první čtvrtiny 20. století - nadčasová díla budou zpracována soudobými materiály a soudobými floristickými technikami, z těchto slohů si pouze berou ducha a inspiraci

1) Květiny ve váze (inspirace funkcionalismem nebo art deco)

Na soutěžích opomíjené, ale celkem těžké klasické floristické téma ze živých květů na přirozených stoncích. V tomto případě se nejedná o hotovou kytici vloženou do vázy. Podmínkou je vlastní váza vysoké stability, čirá, barevná, neprůhledná, skleněná, kovová… Soutěžící si mohou vázu i vlastnoručně upravit, např. z důvodu stability, zúžení hrdla apod. Techniku upevnění květin, části rostlin a doplňujícího materiálu ve váze volí soutěžící dle vlastní úvahy na základě vhodnosti ke konkrétní váze.  Předmětem hodnocení mimo jiné bude čistota samostatné technické práce v průběhu samotné soutěže v případě neprůhledné vázy, vhodnost a množství použitých květin a doplňujícího dekoračního materiálu.
60 minut

2) Židle (inspirace francouzskou secesí)

Židle v tomto případě jakožto výstavní exponát z jakéhokoli materiálu nemusí plnit svoji původní funkci a také nebude hodnocena její vlastní úroveň, honosnost apod., ale její vztah k přízdobě ze živých květin (rostlin a jejich částí). Velikost židle je stanovena na klasickou velikost pro dospělého člověka. Přízdoba a židle se hodnotí jako jeden celek samozřejmě s důrazem na kvalitu zpracování květinové přízdoby s možností použití jakýkoliv doplňků neživého charakteru. Živý materiál musí převládat, event. konstrukci vyrobenou na místě a další technický materiál upevní soutěžící na židli až v průběhu soutěže.
100 minut

3) Obraz ze sušených a umělých rostlin (inspirace kubismem)

V obraze klasického tvaru rozměru cca 60–65 × 40–45 cm (nebude se měřit, jde pouze o sjednocení podmínek pro soutěžící a pro možnost jednotného a spravedlivého hodnocení) musí být zastoupeny jak sušené rostliny nebo jejich části, tak rostliny umělé. Mohou být doplněny rostlinami stabilizovanými nebo preparovanými. Dále může být použitý jakýkoliv dekorační materiál (mimo živých rostlin nebo jejich částí). Základní deska může být předem vypracována, polepena apod. floristickým nebo dekorativním materiálem, a to plošně nebo s jemnou texturou, s použitím max. dvou druhů materiálu (např. kombinací jednoho druhu plodu a látky). Pokud soutěžící zvolí pouze obraz bez podkladové desky, může si předem provést základní podkladový výplet, podobně jako u obrazu s deskou. Materiál, se kterým se bude pracovat na soutěži, musí opticky převažovat nad předem připraveným podkladem. Aranžmá může přesahovat přes rám obrazu. (učebnice Floristiky, str. 358)

Patrně umístíme na malířské stojany a možná i využijeme závěsného zařízení na stěnách ve vile – zavčas rozhodneme, možná připustíme obě možnosti.
90 minut

Propozice budou průběžně upřesňovány a doplňovány formou „Otázek a odpovědí“.

Bodovací systém, který je variací na bodovací systém Florint s vlastním softwarovým programem a je speciálně upravený pro Brněnskou růži, naleznete na www.vonekl.cz.

 • Soutěžící umístí své exponáty na vlastní stojany, podstavce nebo do vlastních váz, po předchozí dohodě je možné ponechat soutěžícím pracovní stůl – v tom případě je třeba si přivézt vlastní ubrus nebo dekorační látku na přikrytí stolu (uvedený výstavnický fundus není předmětem hodnocení).
 • Doprovod se může mezi soutěžícími pohybovat pouze o přestávkách.
 • Zapálené svíčky je možné použít pouze při vlastní práci na zavoskování květů.
 • Prosíme soutěžící, aby k exponátům neumisťovali reklamní panely a poutače svých firem a sponzorů během vernisáže, naopak pro následnou výstavu je vhodné přiložit k exponátům propagační materiály a firemní vizitky.

Program soutěže

Příjezd účastníků: Od 8.00 hod., parkování je zajištěno v areálu vily Stiassni
Prezence
: 9.00 – 10.00 hod
Zahájení soutěže
: 10.00 hod
Květiny ve váze
: 10.10 – 11.10 hod
Židle
: 11.20 – 13.00 hod
Oběd
: 13.00 – 14.00 hod
Obraz
: 14.00 – 15.30 hod

Vernisáž výstavy a vyhlášení výsledků 19.00 – 24.00 hod.
Výstava soutěžních prací
Výstava pro veřejnost potrvá od 12. do 13. listopadu 2021 v době od 10 do 17 hod.

Odvoz soutěžních prací V neděli od 17.00 do 18.00 hod nebo v pondělí od 8.30 do 11.00 hod.

Prosíme a dodržení tohoto času.

Ke stažení

Výsledovka.pdf

Přihláška do soutěže Brněnská růže 2022.doc
Propozice Brněnské růže.doc
Hodnotící systém Brněnské růže.doc

Těšíme se na vás ve vile Stiassni v Brně

Jménem vyhlašovatelů a partnerů:

 • Ing. Jiří Klíšť
  ředitel společnosti VONEKL s.r.o.
 • Slávek Rabušic
  ředitel soutěže Brněnská růže
otevřeno facebook