Floristické semináře Slávka Rabušice

V neděli 24. ledna se v prostorách brněnské společnosti Vonekl uskutečnil „mírně utajený“ floristický seminář pod vedením zkušeného lektora Slávka Rabušice. Soukromě si tuto akci vyžádalo několik firem za účelem proškolení svých zaměstnankyň.

Cílem semináře byl nácvik a zdokonalení se v oblasti floristických technik a jednotlivých pracovních postupů, a vázání převislých svatebních kytic.

V první části seznámil Slávek účastnice semináře s jednotlivými styly (dekorační, formálně lineární a vegetativní), zdůraznil úvazky a možnosti skládání stonků (spirála, paralelně) a předvedl a do důsledku vysvětlil navazování květů a doplňků jednotlivými typy a sílami drátů, neopomenul gutaperčování, voskování a vatičkování, možnosti navazování listů, používaných při tvorbě svatebních kytic (salal, galax, pitosporum…), používání stuh a práci s tavnou pistolí, a na závěr pro inspiraci vysvětlil náročnou, ale velmi dekorativní crush techniku.

To vše s maximálním důrazem na preciznost, pevnost, čistotu a celkovou profesionalitu práce.
Vzhledem k počtu seminaristek (z původních 10 se vyšplhal na 22) pozval pro další výuku brněnského floristu Milana Dopitu a ve dvou skupinách se pustili do další náročné práce.

Tři hodiny zabrala tvorba svatební kytice převislé. Seminaristky se naučily, jak vybrat příslušné dráty pro jednotlivé květy (růže, frésie, eustoma, chryzantéma), jak květy navazovat a začistit, to samé u zeleně. Hlavně ale jak kytici dokonale seskládat, pevně zavázat, dokonale začistit stuhou a ošetřit proti zavadání.
V závěrečné části semináře měla každá skupina jiný typ kytice, a to převislou kytici vypichovanou do držáku a anglickou kapku. Tyto tři kytice byly vybrány proto, že je každá vázaná jinou technikou a na seminář tak zahrnul maximální množství poznatků, inspirací a možností výměny zkušeností.

Vzhledem k úspěšnému průběhu tohoto velmi náročného semináře (viz  fotografie z dílny našeho dvorního profesionálního fotografa Romana Knotka) se vedení firmy Vonekl rozhodlo seminář zopakovat v neděli 21. února, dle dalších požadavků na téma:

  • základní floristické techniky, kulaté svatební a dárkové kytice (začátečníci)
  • převislé svatební kytice (mírně pokročilí)
  • svatební kytice a šperky crush technikou (pokročilí)

Počet seminaristů ve skupině: 5 – 12
Oslovení lektoři: Jana Jaroňová, Denisa Maloňová, Slávek Rabušic, Milan Dopita

Podrobný program semináře bude upřesněn.

 

zavřeno facebook